Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
- Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. Nr 10, poz. 96, z 2003 r. Nr 146, poz.1416, z 2004 r. Nr 66, poz. 606, z 2005 r. Nr 10, poz. 75 oraz z 2007r. Nr 35, poz. 222),
Statut Miejskiego Przedszkola Nr 92 im. Wandy Chotomskiej w Katowicach
- Cele procedury:
Zapewnienie bezpiecznych warunków przebywania dziecka w przedszkolu
- Zakres procedury:
Dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci.
- Definicja przedmiotu procedury:
Przyprowadzanie dzieci do przedszkola - doprowadzenie dziecka do sali i oddanie pod opiekę nauczycielki. Odebranie dziecka z przedszkola - osobiste stawienie się rodzica lub osoby upoważnionej w przedszkolu i zakomunikowanie chęci odebrania dziecka z przedszkola
- Kogo dotyczy procedura:
Do przestrzegania procedury zobowiązani są rodzice, nauczycielki, pomoc nauczyciela oraz woźne.
- Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury.
Rodzice (prawni opiekunowie):
- Przyprowadzają i odbierają dzieci w ustalonych godzinach
- Upoważniają inne osoby do odbierania dzieci z przedszkola
- Odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania pod opiekę nauczycielce oraz od chwili odebrania z grupy.
Nauczycielki:
- Przyjmują upoważnienia od rodziców do odbierania dzieci przez inne osoby;
- Przekazują kopie upoważnień pomocy nauczyciela;
- Odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzenia do sali do chwili odebrania przez rodzica lub osobę upoważnioną;
- Sprawdzają zgodność danych osoby
Pomoc nauczyciela:
- odbiera dzieci od rodziców i osobiście zaprowadza je do nauczycielki;
- odpowiada za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzenia ich do sali do chwili odebrania przez rodzica lub osobę upoważnioną,
- wydaje dzieci wyłącznie rodzicom lub osobom upoważnionym na piśmie.
- podczas wydawania dzieci sprawdza zgodność danych osoby upoważnionej, zapisanych w upoważnieniu, z dowodem osobistym.
Woźne – robotnik wykwalifikowany:
- odpowiada za bezpieczeństwo dzieci w czasie przeprowadzania ich od rodzica do nauczycielki oraz od nauczycielki do rodzica (osoby upoważnionej)
- Opis pracy:
- Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola w godzinach 7:00 – 9:00 ewentualne spóźnienia rodzice zgłaszają telefonicznie;
- Rodzice odbierają dzieci do godziny 17:00.
- Dopuszcza się możliwość odbierania dzieci przez inne osoby dorosłe, zdolne do podejmowania czynności prawnych, upoważnione na piśmie przez rodziców. Upoważnienie może być w każdej chwili odwołane lub zmienione.
- Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki (pomocy nauczyciela) okazać go.
- Nauczycielka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo (np. upojenie alkoholowe).
- O wypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie być poinformowany dyrektor przedszkola. W takiej sytuacji nauczycielka lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami.
- W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane do godziny 17:00, nauczycielka zobowiązana jest powiadomić telefonicznie rodziców o zaistniałym fakcie.
- W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczycielka oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę (do 18:00).
- Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami (Komisariat IV Policji rodziców Katowicach, ul Policyjna 7, tel. 032/ 2029916).
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe (kopia sentencji sądu)